İşletme okurken, ileride ne yapmalıyım diye çok sordum kendime. Okurken değişik konular ile ilgilendim; reklamcılık, pazarlama, e-ticaret, gıda? İlgilendiğim bütün konuları tek çatı altında nasıl toplarım diye düşünürken, zaman ile yemek yapma merakım arttı. Bütün konuları gıda sektörü içinde değerlendirebileceğime karar verdim.

Yemek yapmak her şeyin başı oldu?

Başarılı olmak için derler ya, ?işi temelinden öğrenmem gerekli? diye. Benim ailemde gıda sektörü ile ilgilenen yoktu. Bende temelinden, en dibinden öğrenmek için bir yol çizdim kendime.

İşletme okurken yola çıktım. İlk adımım Mcdonalds oldu, şirket kültürü ve iş düzeni adına en iyi okuldu diyebilirim. Sonra et nedir dedim kasapta çalıştım birkaç ay. Ardından boş bir dükkanda beklemek nedir öğrenmem gerektiğini söylediler, bir lokumcuya girdim. Dükkanınız sürekli insanlarla dolup taşmıyorsa, arada bir müşteri geliyorsa sizde bilirsiniz ki o müşteriyi iyi ağırlamak, o kapıdan girerken pozitif enerji ile dolmak zordur. Bunu öğrenmek için çalıştım? Daha sonra farklı restoranlarda çalıştım. Mutfak dan ön tarafa kadar farklı pozisyonlarda kısa süreler ile görev aldım. Eminönü’n de poğaça satarken, İtalya?ya gittim dondurma eğitimi aldım. Son 1,5 yıldır, gıda işletmelerini inceliyorum. Pazarlama ve satış projeleri asıl ilgi alanıma girse de, dondurma yapma merakım her şeyin üzerine çıkıyor. Boş zamanlarımda ise gıda?nın kimyasını anlamaya çalışıyorum, moleküler gastronomi konularını hobi edindim.

Neden Bu Blog?

Gıda?nın içine girdikçe gördüm ki gerçek gıdadan her gün uzaklaşıyoruz. Sentetik ve yapay zevkler yaşıyoruz ama çoğumuz farkında değil. Amacım sektör ile ilgili gözlemlerimi paylaşmak, bu arada da benim gibi bu işe yabancı insanların bu işlere ilgisini arttırmak. İyi tarifler, gerçek gıda, başarılı ve mutlu bir hayat temennisi ile?