Sitem, tepki, isyan ne ararsanız var… Google.com’da “Kaymaklı Dondurma” kelimesini aratın. İlk 5 tarifi bir okuyun. Malzemelere dikkatlice bakın. Vanilin ve Vanilya Özütü vb. şeyler geçiyor tariflerde…

Bu hainlik mi? cahillik mi? kendini bilmezlik mi? nedir ben adlandıramaz oldum. Geleneksel bir ürünün içinde vanilin veya vanilya ne gezer. Hele hele sahleb ile vanilya karıştırmak için ahmak olmak gerekirki azıcık aşçılık yapan bunu yazmaz.

En büyük problemimiz, bize ait olan hiçbir şeyi kayıt altında tutmuyor olmamız. Kayıt altında tutup, asgari şartlarını belirlememiz gerekli. Aynı durum Maraş Dondurmasında da var. Piyasadaki Maraş Dondurmalarının hangisi keçi sütünden yapılıyor. Etiketleri okuyorum göremiyorum.

En üzücüsü ise halkın kaymaklı dondurmaya vanilyalı demesi… Beyaz olan herşeye adam vanilyalı diyor. Güzel kardeşim sen hiç vanilya gördün mü hayatında. Annenin evinde hiç vanilya var mıydı? Anneannen ölmeden hiç vanilya yemiş mi hatta adını duymuş mu? Yalan yanlış terminoloji ile yaşıyor ve kültürümüzü erezyona uğratıyoruz. Vanilya hiçbir Anadolu tarifinden yer almayan, alması mümkün olmayan bir bitki. Madagaskar’da var. Meksika’da var. Tahiti’de var. Bir düşün sende olabilir mi?

Hem üreticilerin bilgisizliği hemde tüketicilerin bilgisizliği elimizdeki değerlerin yok olmasına sebep oluyor. Kaymaklı dondurma sahleb ile yapılır, çokta güzel olur. Vanilyalı dondurma vanilya ile yapılır ve bu iki çeşit bir birine zerre benzemez. Benziyorsa biri bir yerde hata yapıyor demektir.

Kaymaklı dondurmaya ve bizim kültürümüze ait olan diğer öğelere sahip çıkalım. Okuyalım anlatalım. Kaymaklı Dondurmayı yok etmeyelim.