22
Tem
2011
0

Evlere Servis Büyümenin Formülü

0,3  ->   0,5  ->   0,7  ->   1  ->   1,5

Yukarıdaki sayılar restoran içi servisle geçimlerini sağlayan restoranların,  muhtemel evlere servis cirosu/restoran içi servis cirosu oranlarıdır. Paket servis için kurulmuş işletmelerde senorya tümüyle farklı olduğundan ileride bahsedeceklerim onlar için geçerli değildir. 0,5 demek 1500TL günlük toplam cironun; 1000TL?si masa servisinden geliyor, 500TL?si evlere servisten geliyor demek. Kısaca günlük evlere servis cirosu/restoran içi ciro => 500/1000 = 0,5.

Aylık basit hesapla, ortalama 45bin lira ciro yapan bir yerin, 15bin lirası evlere servisten geliyorsa bu aylık 0,5?e denk gelmektedir.

Evlere servis cirosunun 0,5 olması, restoran içi servisin iyi olduğu işletmelerde karşılaşılan bir orandır. Bunun altındaki bütün oranlar, çok büyük bir salonunuz olsa bile, evlere servis yapmak istiyorsanız düşük bir orandır. Salonunuz ne kadar büyükse ve doluyorsa, evlere servis gücünüzde o kadar çok olabilir. Bu sebepten işletmeler evlere servis cirolarını değerlendirirken kendi büyüklüklerinde restoran içi ciro yapan işletmeler ile kendilerini kıyaslamalıdır.

Evlere servis cirosunun, restoran içine oranı 0,7 ? 1 arası ise, bu iyi bir orandır. 1 demek, günlük ortalama 1000TL evlere servis cirosu ve 1000TL restoran içi servis cirosu demektir. Yani iç servis = evlere servis.

Salon servisi başarılı olan her işletme için hedef bir orandır 1?e 1. Bu oran diğer bir deyiş ile salonunuzu 2 kat büyütmek demektir. Şimdi hayal edelim, cironuz ve kiranız ne olursa olsun, salonunuz 2 kat büyüseydi ne kadar daha fazla kazanırdınız? Bunları hem de kira ödemeden, sabit yatırımlar yapmadan kazanmak restoranlar için büyük nimet.

Tabii bu büyük nimetten yararlanmak için, ürünleri bir kutuya koyup göndermek yetmiyor.

Restoranların başarısı nasıl yemeği tabağa koyup masaya götürmek ve servis açmak kadar basit değilse, evlere serviste basit değil. Farklı konular bulunmaktadır; evlere servis standartları, evlere servis süreçleri, sürekli iletişim, kurumsal kimlik gibi. Aslında bu konular restoranın bünyesindeki çalışanların profesyonelliklerinin dışında konulardır.

Başarısız veya istenilen cirolara ulaşamamış örneklerin çoğunda görülen şudur; restorancılık kökünden gelen kişilerin tam olarak ne yapmaları gerektiğini bilememeleridir. Bu da aslında gayet doğaldır. Çünkü evlere servis restorancılığın dışında bir konudur. Evlere servis demek dağıtım demektir. Elbette yiyeceğin dağıtımı olduğundan, yemek kültürüne sahip kişiler gerekir, ama yemekçi kişiler değil.

Başarılı dağıtıma sahip evlere servis yapabilme kabiliyeti ilerleyen yıllarda daha da büyük önem kazanacaktır. Gelecekte büyüyebilecek restoranlar, evlere servis konusunda çalışmış ve başarılı olanlar olacaktır. Sabit maliyetlerin arttığı, müşterilerin internet başında daha çok oturduğu ve hatta sosyalleştiği bir dünyada, dükkan açıp beklemek gün be gün zorlaşıyor. Sanal alemlerde arkadaşlık kuran, alışveriş yapan, iş yoğunluğundan dışarı çıkamayan insanların sayısı ise her gün artıyor. Şimdi burada müşterilerinin yanında olabilen restoranlar cirolarını uçuracaklar. Diğerleri ise önlerinden geçenler ile yetinecekler?

0

You may also like

Gelecekte Restoran Açmak İçin Yapmanız Gerekenler
Paket Servis Restoranlar da Yer Seçimi Üzerine…
Paket Servis Restoranlarda Motorcular Nasıl Satış İçin Kullanılmalıdır…
Restoranınızın Broşürüne Yazı Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Leave a Reply