12
Oca
2023
0

Farklı Bir Yıl 2023

Fiyatların hızla değiştiği 2022 ardından yine hızlı değişimlerin olacağı görünen bir 2023 yılına girmiş bulunmaktayız. 2023 nakit akışının kral olacağı bir yıl gibi duruyor. Enflasyon ile rakkamlar büyüyor, meblağlar artıyor ancak paranın el değiştirme hızı aynı şekilde ilerlemiyor.

Maliyetler hiç alışmadığımız biçimde artıyor. Elektrik maliyeti imalat sanayisinde, üretim yapan büyük fabrikalarda önemli bir konudur. Ancak bugüne kadar döner büfesi için önemli bir konu değil iken artık elektrik maliyetleri en küçük dükkan için bile bir konu olmuştur. Dükkan kirası gibi elektrik faturası ödenmekte ve benzer bir çok giderde aynı şekilde artmakta. Her şeyin fiyatının artması tüccarı da çaresiz bırakıyor.

Gelelim dondurma konusuna. Dondurma işinde de tüm maliyetler katlandı. İstanbul’da Bağdat Caddesinde bir top dondurma 35TL fiyatı gördü. 60 gramı 35TL yani kilosu yaklaşık 580TL dondurmanın. İnsan sormadan edemiyori 2023 yazında acaba bir top 50TL görür mü? Görmez diyebilecekte kimse yok çünkü maliyetler benzer hızda artarsa geçer bile.

Satışlara bakıldığında ise cirolar düşmüyor ancak müşteriler eskisinden daha temkinli satın alma yapıyor. 2023 yazı enteresan bir yaz olacak gibi. Dondurma dükkanları bence morallerini bozmamalılar. Zorluklar sinir bozucu ve moral kırıcı olsa da 2023 yazı dondurmacılar için güzel geçeceği kanaatindeyim. Bu kanaatimin sebebi çok büyük fiyat değişimlerine rağmen 2022 yazının iyi geçmesidir.

Dondurma dükkanları hazırlıklarını iyimserlik içinde yapmalılar. 2023 farklı bir yıl olacak, karamsarlığa kapılanlar karamsarlığa itilecek, iyimser olanlar ise iyimserliğin meyvesini toplayacak.

Gazdan ayağınızı çekmek zorunda kalmadığınız, yeni çeşitler yapacağınızı, kaliteden maliyet sebebiyle ödün vermeyeceğiniz bir yıl olsun.

0

You may also like

2024 Yılı Belirsizlikler İçinde Göreceli Fırsatlar
İlk Defa Dondurma İmalathanesi Kurarken…
Gelecekte Dondurma Dükkanı Açmak İçin Bugün Yapmanız Gerekenler
Dondurma Kaşığı – Dükkanı Açarken Hangi Kaşık Kullanılmalı?

Leave a Reply