16
Ağu
2014
0

Limonlu Dondurma Ne Renk Olmalıdır?

Limonlu dondurma bazı dondurmacılarda sarı renkte, bazı dondurmacılarda ise kar beyaz renktedir. Peki hangisi gerçek Limonlu dondurmadır?

Alışıla gelmiş sarı renkli Limonlu dondurmalar mağlesef boya ile renklendirilmiş dondurmalardır. Gerçek limonlu dondurmanın rengi “kar beyaz” olur.

Limon suyu çok açık sarı renkte bir sıvıdır. (Şüpheniz varsa hemen bir limon alın ve sıkın derim.) Kabuğunu rendelemek vs… aklınıza geliyorsa, dondurmaya sarı rengi vermek için etkili olamaz. Limonun kabuğu boyamaz, rengini vermez. Neden kar beyaz renk aldığını anlamak içinse dondurmanın nasıl yapıldığına bakmamız yeterlidir.

Dondurma, önce sıvı bir karışım olarak hazırlanır. Basitçe Limonlu dondurma limon suyu+ su + şeker’den ibarettir.  Sonra bu sıvı soğutularak ve karıştırılarak dondurma haline getirilir. Bu işlem sırasında hava ile karışan sıvının hacmi büyür. Hacmi büyüyen herşey gibi yoğunluğu azılır. Yoğunluğu azaldığı gibi rengi, sıvı haline kıyasla daha da açılır. Bu sebepten sıkarak elde ettiğimiz limon suyunun renginden de daha açık bir renk ortaya çıkar. Bu prosesin sonunda açık sarı olan limon suyu, hacimde kazanarak beyazımsı bir renk alır.

Bu zamana kadar eminim sarı renkte limonlu dondurmalar yediniz ve belki hala daha yiyorsunuz. Ancak artık sarı renkteki limonlu dondurmaların boya içerdiğini biliyorsunuz ve bir seçim yapma şansınız var.

Keyifle, afiyetle, sağlıkla yeni tatlar denemeniz dileği ile…

Pandos

Cem Pak.

0

Leave a Reply