14
Eyl
2017
0

Mobil Ödeme & Yemek İçme Sektörü

Bu aralar çok sık kullandığımız bir ifade var “Dünya değişiyor”. Hep değişerek ilerledi ancak günümüzdeki değişiklikler nesillerce süre gelen bilinenleri değiştirmekte.

Mobil ödeme oyunu tümüyle değiştirecek yeni bir enstürman.

Peki ama para yerine cep telefonu ile ödemesi neden bu kadar önemli ki?

Çünkü konu sadece fiziki para yerine telefondan ödeme yapmak değil.

Çin örneğini Türkiye iyi çalışmalı. Biz Avrupa ülkelerine kıyas ile çok daha fakir, ama lezzet ve servis konusunda zengin bir ülkeyiz. Araba üreterek Almanları yenemeyiz ama lezzet ve hizmet satarak onlardan daha iyisini yapabiliriz.

Konu nedir? Mobil ödeme ile aslında Restoran ile müşteri arasında bir iletişim ağı kurma şansı ve data toplama imkanı çıkıyor. Kısaca iyi bir CRM çalışması için zemin hazırlıyor.

Normalde Restoran – Müşteri ilişkisi nasıldır… Gider yersiniz, sürekli giderseniz tanışmış olursunuz. Peki ama sürekli gitmeden restoran müşterisini hızla daha iyi tanısa, daha iyi tanışmak için müşteriye imkanlar sunabilse nasıl olur.

Restoran olarak diyebilsek ki,

  1. 3. kez kahve aldınız ve bu sefer kahveniz bedava, (Ekstra bir kart veya firmanın uygulamasına gerek duymadan. Çoğumuz bunları aslında verimli kullanamıyoruz.)
  2. Sistemde doğum gününüz olduğunu gördük, %20 indirim yaptık (her kapıdan girene doğum gününü soramazsınız ama mobil ödeme sistemleri ile haberleşilecektir.)
  3. Kredi kartı vb. işlemler için beklemeyin şu QR code’u telefonunuz ile okutun geçin… ( kasa operasyonları hızlansa)
  4. Sıra beklemeyin, kiosklardan siparişi girin ve ileriden siparişinizi alın (bugün bunu yapan firmalar. bu sayede kasa ve kasiyerlik yok oluyor.)
  5. İsim isim tüm müşteri satın alma alışkanlıklarını inceleyebiliyoruz. (Bu sayede her müşteri için bir cari kart oluştuğunu hayal edin ve tüm satın almaların, satın alma alışkanlıkları ekseninde raporlanabildiğini)
  6. Satın aldığınız her ürün için ödeme sonrası Restorana fikir ve görüşlerinizi iletebilirsiniz (yemek siprişi sitelerinde bu olanak var, ama paket servis işlerin dışında bu olanak bugün yok.)

Kısacası mobil ödeme bir uygulama içinde olacağı için, CRM çalışmasının tam merkezine oturacaktır. Mobil Ödeme Uygulamaları, restoran dünyası için iş dünyasında “Big Data” diye havalı bir şekikde bahsedilen dünayaya giriş, müşteri içinse çoklu yenilikler dünyasına girişi ifade edecek. Müşterisini takip edebilen, anlık promosyonlor yapabilen, karar alma mekanizmasınında bu yapıya değişeceği yeni bir dünya.

Mobil ödeme ile fast food sektörününde fiziksel olarak yapısı değişecektir. Bugün değişim başlamıştır.

0

Leave a Reply