23
Eyl
2010
0

Restoranınız Her Zaman Daha Çok Satabilir

More Drink?

Göcek den çıkıp Fethiye?nin ucunda dökük başı denen burnu geçecektik. Biraz dalga ve rüzgar yedikten sonra burunu geçip, küçük bir koya girdik. Tonoz ile bağlanılan bu noktada küçükte bir restoran var. Konuda akşam vakti bu küçük restoranda geçiyor.

Restorandan sizi gelip alıyorlar, isterseniz botunuza atlayıp gidebiliyorsunuz da. Burnu geçerken bizim botun halatı çözüldü. Botu bağladık ama kaburga kemiğinde küçük bir çatlak karşılığında. Yola çıkmadan önce halatları son bir kez daha kontrol etmemiz gerektiğini bu yolculukta öğrenmiş olduk. Aslında yolculukta ikinci bir ders daha aldık, tonoza bağlanana kadar motoru stop etme. Çünkü motorda tekrar çalışmadı, neyse ki ertesi sabah Göcek?den geleceklerini söylediler.

Tam bu yolculukta dersimizi aldık derken, meğer en büyük ders akşam restoranda olacakmış. Saat 8:00 gibi akşam yemeği için restorana gittik. Bizimle beraber alman bir kafile, bir Hollandalı tekne ve birde filotilla grubu restorana gelmişti. İçecek servisini 9-10 yaşlarında bir çocuk veriyordu. Yanımızdaki Almanlar ilk biralarını bitirdi ve çocuk sordu More Drink? Almanlar birer bira daha istedi. Sonra çocuk diğer masalara da sırayla sordu More Drink? Gecenin ilerleyen saatlerinde her biten bardakta More Drink? diyerek sordu. Hatta masadan bardağını aldığı insanlara bile belli bir zaman sonra tekrar ve tekrar soruyordu. Hızını alamadı bize bile More Drink? diye sordu. Bir ara More Drink? lafını daha kaç kez duyacağım dedim ve saymaya başladım 27?inci seferde bende yoruldum. Ancak bütün gece böyle geçti.

Aslında bu küçük çocuk mükemmel programlanmış, satışın 1 ve 2 numaralı kurallarını uyguluyordu. 1 numaralı kural Sormaktı, 2 numaralı kural Takip. Yaşından dolayı bunu çok donuk ve ezbere bir şekilde yapıyordu. Ancak büyüdüğünde çok iyi bir satıcı olacağı belli.

Peki ama bir restoranın içinde profesyonelce bu işi yapan kaç garson ısrar ve takip yöntemini izliyor. Gittiğiniz son 3 yemekte size garson kaç kere içeceğinizi tazelemeyi sordu yada bir şey tavsiye etti. Aklınızda olmayan bir şeyi kaç garson önünüze koyabildi.

Bir garson gün içinde 5 içecek fazla sattığında oluşturacağı ciro basit hesapla 5×2,5tl= 12,5tl günde buda ayda 12,5×30= 375tl değer ifade ediyor. Ama sadece garsona sat demek yeterli olmayacaktır, onu satıcıya dönüştürmeniz gerek.

More Drink?

0

You may also like

Gelecekte Restoran Açmak İçin Yapmanız Gerekenler
Paket Servis Restoranlar da Yer Seçimi Üzerine…
Paket Servis Restoranlarda Motorcular Nasıl Satış İçin Kullanılmalıdır…
Restoranınızın Broşürüne Yazı Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1 Response

  1. Sedo

    Thank you for another great article. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information.

Leave a Reply