1
Kas
2010
0

Çalıştığınız İşletme İçin KÜZ Test

KÜZ işletmenin açılımı kültürsüz işletmedir. Tedarikçi veya müşteri konumunda çalıştığımız çoğu firma, belki de kendi firmamız küz sınıfına girebilir. Küz şirketler genelde gelişmelere, kendi içinde ve yönetimde oluşan çelişkilere ve müşteri taleplerine duyarsız veya sağır olmaları ile dikkati çekerler. Bu tür şirketler sanki kendilerini topluma bir hediye gibi gördükleri için en çok parayı kendileri kazanmaz ise çok sinirlenebilir … hatta müşterilerinin niçin ceplerindeki paraya onlara bırakıp gitmediklerini düşünürler. Bu düşünce biçimi ve duyarsızlık kısa vadeli kazançlar yaratıyor gibi olsada orta dönemde hiçte verimli sonuçlar yaratmaz.  Ancak ilginç olan yaptıkları yanlışların yanlarına kar kaldığına, yarının yeni bir gün olduğuna, çalışanlarının ve müşterilerinin yarın her şeyi unutacağına inanmalarıdır.

Küz Olmanın Belirtileri

1. Şirket içinde yönetimin adaletine güven yoktur. Çalışanların yönetime güveni olmadığı gibi patron bile yöneticilerine güvenmiyor olabilir. Bu yüzden de yöneticilerinin arkasında onları zor duruma düşürecek senaryolara geçit vererek kendilerince onları test etmeye çalışır. Tecrübeli ve iş imkanları açık olan hiç bir yöneticinin bu senaryoyu kabul etmeyeceğini düşünmezler, bu yüzden de sadece alternatifi (şimdilik) olmayan kişiler ile çalışırlar. Kısacası yaratılan ortam şirket dışından insanları kendisine çekmediği gibi yetenekleri olanları dışarıya atar.

2. Küz?ler tedarikçilerine veya ev sahiplerine vs… paraları olsa da düzenli ödeme yapmaz. Parası olmayıpta veremeyen işletmeleri burada ayrı tutuyorum. Bunu bir finansman zekası olarak görenler bence yanılıyor. Şirketler anlaşmalarına ve sözlerine uymalılar, ancak böyle olanlar saygınlıklarını sürdürebilir ve büyüyebilir. Tedarikçiler bu tür şirketlere kendilerine davranıldığı gibi davranacaklardır, aksini düşünmek en basitinden saflıktır. Bu işletmelerin öncelikleri olmuyor, daha düşük kaliteli ürün bu işletmelere gönderiliyor, en son bu tür müşterilerin işlerini hallediyorlar, kısacası etme bulma dünyası bu.  Sonunda küz olan işletmenin işleri hep aksar, aksamalardan kaybedilen para zeki finansman hamlelerinin çok üstünde olacağını düşünüyorum.

3. Bir işletmenin Küz olmasının diğer büyük belirtilerinden biri de maaş politikasıdır. Adaletsiz maaş dağılımları ve zamanında ödememe bu işletmelerde kanıtsanmışdır. Maaşın zamanında ödenmemesi, ve ödemek için çaba sarf edilmemesi çalışanların bütün inancı ve bağlılıklarını kaybetmesine neden olur. Aslında genelde çalışanlar iyidir ve sorunları halledebilir, ancak inançlarını ve şevklerini kırdıktan sonra, çalışanlarında yapacak birşeyi kalmaz. Yaşadığım bir olayı anlatayım. Bir işletme?de maaş ödemeleri gecikmişti, çalışanlar paralarını beklerken ve huzursuzlanmaya başlamışken süper bir haber geldi. Patron kendisine vergileride katınca yaklaşık 1 milyon TL değerinde Tekne almıştı. Maaşların ödenmemesi ve para kalmadı bahanesi böylece geçerlik kazanmıştı.

4. Küz şirketler çok bilirler onun için de onun içinde yeni bir şey öğrenmeye dirençleri vardır. Hepimiz yeni şeylerde zorlanırız. Ancak bazıları yeni şeyler öğrenmek istemez. Siz çabalar çalışır, anlatırsınız, somut olaylardan yola çıkarsınız tamam oldu dediğinizde, işler yine başa döner.

5. Küz özelliği olan şirketlerde “beyaz yakalı” değişim hızı yüksektir veya bu bir belirti olabilir. Çünkü bu şirketlşerde çalışana bir yatırım, önemli bir kaynak olarak bakılmaz. Sanki boş sandalyeye kim oturursa otursun işler aynı şekilde devam edecekmiş gibi düşünürler. Çalışanların hızlı değiştiği ortamda hafıza ve ortak kültür oluşmaz, şirket ve müşterileri “dejavu” döngüsüne girer.

6. Para harcamadan şahıslardan mucize bekliyorsa. Nasıl yani? Hemen açıklayayım, en temel reaksiyon şudur, birileri gelsin satışları arttırsın ama para harcatmasın. Eğer bunu yapabilen biri varsa, başkasına değil kendine yapar zaten…

Anlatılan olaylar sizin işletmenizde sıklıkla yaşanıyorsa bu gerçek bir problemdir ve çözülmesi gerekir.

Gayet iyi ==>Eğer sadece biri sizin işletmenize uyuyorsa durum iyi. Bu problemi çalışarak aşarsınız. Çünkü zaten işletmeniz diğer konularda yol almış ve öğrenebilen bir yapısı var demektir. Küz değilsiniz korkmayın.

Dikkatli olun==>Eğer 2 vaka size uyuyorsa ve bu durumlar şirket içi huzuru kaçırıyorsa, işiniz zor. Küz olma yolunda ilerliyorsunuz. Problemler kronikleşirse, yeni sorunlar kapınızda…

Durum vahim==>2 seçenekten daha fazlası size uyuyorsa, işletmeniz malesef gerçek bir Küz. Dışarıdan yardım almanız gerekebilir. Tabii tedaviyi önce hasta kabul etmeli, bunu kabul ettirmek sizin ikna ve yönetim yeteneklerinize kalacaktır.

Sorunlara seyirci kalmayın. Bugün yanımıza kar görünen herşeyin bedelini ileride faizi ile birlikte öderiz. İşin kötü yanı faiz için asla kaynak ayıramayız…

0

You may also like

Öp Beni Recep Ye Beni Recep
Yatırımcı Olmak İstiyorum! Nasıl Bir Restoran Açmalıyım
Küçük İşletmelere Gönüllü Destek? Hep Beraber İleri
Restoranlar Nasıl Odaklanmalı? Nasıl Pazarlamalı?

1 Response

Leave a Reply