15
Ara
2010
0

İyi Muffin Yapmanın Püf Noktaları

>> Bir Çok Şey Hazırlıkta Saklı

1.    Çalışmaya başladığınızda, tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalı.

2.    Başarılı bir muffin için, kuru malzemeleri ve ıslak malzemeleri, ayrı kaplarda çok iyi karıştırın.

3.    Fırınınız 170-160 derecede hazır olmalı. Muffin?leri fırına vermeden 1 dakika önce 180 dereceye alıp fırının ısı kaybetmemesini sağlayın. Kapağı açmanız ve muffinleri koymanız ısı kaybına yol açacaktır.

4.    Şeker kuru bir malzeme gibi görünse de çok hızlı eridiğinden ıslak olarak da kabul görür. Şekeri ıslak malzemelerle karıştırın. Kristal şeker tamamıyla sıvıda erimelidir.

>> Sadece Yeteri Kadar, Daha Fazlası Olmasın

1.    Muffin karışımı homojen olmamalı. Sadece tüm malzeme bir biriyle karışmalı. Bunun içinde kuru karışım gözle görülmeyinceye kadar diyebiliriz. Yok olunca durun. Zamanla kendi ayarınız oluşacaktır. Sıvı malzemelerle (yumurta, yağ, süt, şeker gibi?), kuru malzemeleri (um, kakao, kabartma tozu gibi?) bir birleriyle karıştırırken, homojen bir karışım olsun istemiyoruz.

2.    Fırın ısısı çok fazla olmamalı, 200 derecelere fırını çıkarmayın. Genelde bu sebepten başarısız sonuçlar çıkıyor. Fazla ısı muffin?lerin yeterince kabarmamasına neden olacaktır.

3.    Fırınlarda ısı dalgalanması olur. Fırın ısısı biraz yukarı biraz aşağı oynar. Bunu da fırınınızı tanıdıkça ayarlamalısınız. 180 derecenin üstü, özellikle tereyağın yanmasına sebep olur.

3.    Tereyağını mikrodalgada çok hızlı eritmeyin. Hızlı eriyen yağ çok su kaybediyor. Mikrodalga fırınlar su moleküllerini harekete geçirerek yiyeceği ısıtıyorlar. Hızlanan moleküller enerji dolunca, gaz olup uçmaya başlıyorlar. Yani hemen gaza geliyorlar.  Düşük ısıda ise kayıp daha az hem yağı çok sıcak eklememelisiniz de. Katı yağları yavaşça ve düşük ısıda eritin.

0

You may also like

Klasik Çikolatalı Muffin Tarifi
Kek Nedir? Muffin Nedir?

1 Response

Leave a Reply