27
Nis
2014
0

Karamel Bazlı Farklı Bir Çikolatalı Dondurma

Kış aylarında dondurma yemek istiyorum, ama sert ve soğuk oluyor diye çözüm ararken. Denemeler sonunda farklı bir tarif ortaya çıktı. Kışa özel daha yumuşak, yerken ağızda ılık bir lezzette bırakan farklı bir çikolatalı dondurma tarifi.

Aslında bütün hikaye çikolatalı dondurmayı çok seven mimar bir arkadaşım ile başladı…

Bir gün yaptığım çikolatalı dondurma ile bir pakette Pepperidge Farm’ın kurabiyelerinden aldık yanımıza. 2 kişi 500gr çikolatalı dondurma ve bir paket Pepperidge Farm kurabiyeyi tek oturuşta bitiri verdik (benim sadece 2 kurabiye ve bir top dondurma yediğimi düşünürsek…) arkadaşımın performansı çok iyiydi. Aslında dondurma sert olsaydı, o kadar kurabiye o kadar dondurma ile yenemezdi. Büyük ihtimalle dondurmada tek başına yenseydi bitmezdi. Hem yumuşak kıvamı, hemde kolay yenilebilmesi ve yanında kurabiye gibi ağızı ısıtan bir tatlının eşlik etmesi dondurma ile kurabiyeyi bir arada bizim için yeni bir tatlı haline getirmişti. O an biraz şaşkınlıkla nasıl bitirebildik diye düşünmedikde değil. Bu olay üzerine onun kurabiye ile dondurma yeme şekli yeni bir ilham verdi…

Bunun üzerine daha yumuşak, yemesi kolay, ağızda daha ılık tatlar bırakan dondurmalar yapmak için çalışmaya başladım. Bir çok tarif ortaya çıktı tahinli, çikolatalı, beyaz çikolatalı, kestaneli, çilekli… Benim içinse en ilginci aşağıda paylaştığım çikolatalı dondurma oldu. Karamel bazlı farklı bir çikolatalı dondurma.

Malzemeler:

Karamel İçin;
600gr şeker
1000gr krema

Dondurma İçin;
5kg Süt
1300gr Şeker
650gr Kakao
200gr Pudra Şekeri(vanilinsiz)
250gr Bitter Çikolata

Karamel Tarifi:

Şekeri ocağa koyun, tahta bir kaşıkla şekeri hafif hafif karıştırarak eritin.
Karamel rengini aldığında şeker, 600gr kremayı azar azar, 6-7 seferde şekerin içine dökerek yedirin.
Bir taşım kaynadığında karışım ateşten alın.

Dondurma Karışımı:

Çikolata dışında tüm malzemeyi karıştırın.
Karışımı ocağa alın ve bir taşım kaynatın. Kaynadıktan sonra ateşten alın.
Karamel sosunuzu dondurma karışımının içine dökün, özdeşleşene kadar karıştırın.
Karışım ılınınca, 1kg Çikolatayı doğrayın ve karışımın içine atın.
Dondurma karışımınız, dondurma makinesine girmek için hazırdır.

Tarif evde yapmak için biraz fazladır. Tarifte ki miktarları 6’ya bölerek kullanırsanız evdeki dondurma makinelerinde de 2 turda 1 kiloyu aşkın dondurma yapmış olursunuz.

Çikolata lezzeti önde olan, ancak içindeki karamel sosun lezzetininde alttan damakta sıcak bir tat bıraktığı bir tarif. Karamel ve çikolata sevenlere kesinlekle tavsiye ederim. Çikolatanın farklı hallerini sevenler ise kesinlikle denemeli.

0

Leave a Reply