14
Nis
2011
0

Mutfak Ekipmanları Elektrikli Mi Olmalı Yoksa Gazlı Mı?

Sizce hangisi daha tasarruflu yakıt tüketimine sahiptir. Doğal gazlı cihazlar mı elektrikli cihazlar mı?  İçinizden doğal gaz daha ucuz olur dediğinizi duyar gibiyim. Genel kanı doğal gazın birim fiyatının elektrikten ucuz olmasından dolayı, gazlı bütün ekipmanlarında, elektrikliye kıyasla daha tasarruflu olduğudur. İş kurar iken hesaplarınızı olabildiğince kesin rakkamlar üzerinden yapmalısınız. İşinizi şehir efsanelerine bırakamazsınız. O halde her ekipman için doğal gaz daha avantajlı diyebilir miyiz? Kısa cevap Hayır diyemeyiz. Peki ama neden? İşte mutfakçınızın veya doğalgaz mühendislerinin kısaca kimsenin size veremiyeceği bilgiler…

Kendime ilk defa fritöz alırken sormuştum gaz mı elektrik mi diye. Elektrikli fritöz, satın alırken gazlıdan daha ucuzdu, yaklaşık 400TL kadar. Ancak aklımda bir soru vardı. Fritöz elektrikli olursa, elektrik maliyetim gaz maliyetine oranla daha mı yüksek olur?

Elektrikli fritöz ilk alırken ucuzdu, gazlı ise pahalı. İçimden bir ses başta çok para verip gazlı fritöz alırsam ileride tasarruf yapabileceğim yönündeydi. Ancak işi şansa bırakamazdım. Hangisi daha çok yakar diye sorduğumda, mutfakçıdan veya doğalgazcıdan tam bir cevap alamamıştım. Büyük ihtimalle sizde sorsanız rakkam veremeyeceklerdir. Bende kendim hesapladım. Nasıl mı?

Cihazların enerji maliyetlerini hesaplamanın yolu;

Gazlı cihazlar için;

  • İlk önce mutfakçınızdan cihazın tüketim miktarını öğrenin. Öğreneceğiniz miktar büyük ihtimalle Kw cinsinden olacaktır.
  • Bu Kw değerini, doğalgaz birimi olan metreküpe çevirmeniz gerekecektir. 6Kw birim yuvarlak hesap 0,65 metreküpe denk gelir. Ama tam hesap için doğalgazcınıza sorduğunuzda onlarda 30 saniyede size tam hesabı yaparlar.
  • Kullanacağınız metreküp miktarını bulduktan sonra İgdaş?ı arayıp, birim metreküp fiyatını öğrenmelisiniz. Kdv?yi eklemeyide unutmayın.
  • Ardından kullanacağınız metreküp fiyatı ile birim fiyatı çarptığınızda tüketiminizi bulacaksınızdır. Böylece gazlı fritözünüz, bir saat sürekli çalıştığında kaç kuruş yakacağınızı artık biliyorsunuz.

Şimdi gazlıya alternatif elektrikliyi hesaplamanız gerekli. Elektrik hesabı biraz daha kolay.

Elektrikli cihazlar için;

  • Mutfakçınızdan cihazın tüketim miktarını öğrenin.
  • Bağlı bulunduğunuz elektrik kurumundan, tesisat numaranızı vererek, birim fiyatınızı öğrenin. Elektrik maliyeti bölgelere göre farklılık gösterdiğinden, tesisat numaranız olmasa bile bölgenizi, semtinizi yetkiliye söylemeniz gerekecektir.
  • Aldığınız birim fiyatı, cihazın harcaması ile çarptığınızda, harcamanızı bulacaksınız.

Artık elinizde aynı cihazın doğalgaz ile çalışma maliyeti ve elektrik ile çalışma maliyeti bulunmakta. Artık seçim yapmak çok kolay, küçük olan rakkam avantajlı olan.

Benim fritöz hesabımda, elektrikli küçük bir fark ile daha tasarruflu çıkmıştı. Bende elektrikli fritöz almıştım. Bunun yanında elektrikli daha basit bir sistem olduğundan, daha az problemli ve satın alma fiyatıda daha ucuzdu.

Tasarruflu olmasının sebebi ise, gazlı fritözün elektrikliye oran ile çalışırken daha çok enerji harcaması idi. Gazlı fritöz önce yağın olduğu kazanı alttan çıplak ateş ile ısıtırken, elektrikli fritözün rezistansları ise yağın içinde olduğundan yağa direk temas ederek kolayca ısıtıyordu. Böylece elektrikli fritöz daha az enerji ile aynı işi yapabiliyordu.

Özetle, gazlınında avantajlı olduğu durumlar bulunmakta, elektriklininde. Önemli olan sizin doğru hesabı nasıl yapabileceğinizi bilmeniz. Artık hesabı nasıl yapacağınızı biliyorsunuz. Bu hesabı yapacağınız zaman mutfakçınızın yüzündeki şaşkın ifadeyi görmekse an meselesidir.

0

You may also like

7 Madde de Çalışanlar İçin Harika Restoranı Kurmak
Gerilla Şef
Kendi Restoranımı Kurmak İstiyorum! 1. Bölüm Mutfak
Mutfakların Standartlaşması

Leave a Reply