17
Oca
2011
0

Trafikte Hız Yapmak Yasak Olamaz!

Bazen şöyle düşündüğünüz oluyor mu ? kuralları anlaşılmayan, düzensiz bir dünya içinde, nasıl iyi bir iş çıkarabilirim? ? Özellikle Türkiye?de kurallar kısmı daha da büyük bir muamma olsa da, bahsedeceklerim aslında bütün Dünya için geçerli olacak.

Haberlerde diyor ki ? Tem otoyolunda hız yapanlara ceza yağdı?. Her gün bir çok insan ya sakat kalıyor yada hayatını kaybediyor süratli araba kullanmak yüzünden. En iyi ihtimalle ağır hasarlı araçlar ve yılda milyonlarca TL zarar. Çoğu zaman hız yapanlar hiç suçu olmayanlarında canını yakıyor. Peki hız yapmak gerçekten yasak mı?

Bu nasıl soru diyorsunuz içinizden. Tabii ki de hız limitleri var ve bu kurallara uymak gerekir diyebilirsinizde. Ama bir daha soruyorum, hız limitlerini çiğnemek gerçekten yasak mı?

Türkiye?de en üst hız limiti 120km/h olarak belirlenmiştir. Hiçbir yol da yoktur ki 120km/h den daha hızlı gitmeniz yasal olsun. Yani kurallara uyan bir vatandaş arabası ile asla 120km/h den yukarısını görmemelidir, görürse kanunları çiğniyor ve cezalandırılması gerekiyor demektir.

Durum bu kadar açık ve net iken, Türkiye?de ve diğer birçok ülkede satılan her araba 120km/h hızı rahatça aşabilir ve en az 160-180km/h hıza ulaşır. Aynı zamanda dünya daha da hızlı arabalar üretmek için çaba sarf etmekte.

Hızlı araba satmak yasal ama kullanmak yasak. Otomobil endüstrisinin elinde hızları elektronik olarak limitleme şansı bile varken bu yapılmıyor. 250km/h hızla gidecek araçlar satılırken, devlet bunlardan daha çok vergi alırken, motorun büyük diye para kazanırken ne düşünüyor acaba? 6 silindirli bir motoru oturup izlemek için mi alırız? Yada alıp üstünde mi yatacağız? Saçma? Gaza basıp son sürati ne diye bakacağımızdan aslında herkes emin? Bakmayacaksak zaten neden alıyoruz. Neden dünya kaynaklarını israf ediyoruz. Aslında kaynakların israfı kendi başına ayrı bir konu.

Devletler vatandaşları ile sanki elim sende oynuyor. Oyun alanı dünya, bu örnekte oyuncular otomobil kullanıcıları, oyuncular mecburen istemeseler de oynuyor, elim sende diyebilen ise tek kişi devlet. Devletler vatandaşlarına el atıp, elim sende diyor ama bu oyunda diğer oyuncular, devlete benimde elim sende diyemiyor?

Yönetimler hız sorununu çözmek istiyorlarsa en azından 120?de limitlerler aracın hızını, buna bağlı akselerasyonlar da düşürülür, böylece şehir için de de dışında da insanlar kurallara çok daha rahatça uyar. Çok daha az kural ihlali olur. Tabii gerçekten bu isteniyorsa?

Hızlı arabalar satılmasın demiyorum, insanlar hızlı kullansın da demiyorum. Ama hızlı arabaların satıldığı bir yerde hızlı kullanılabilecek yollar olmalı. Bunu düzene sokacak kurallar olmalı. Eğer yol yoksa bu arabaların ülkemizde ne işi var? Eğer yol varsa hangi kurallar bu yolda hızlı gitmeyi sağlıyor. Bütün arabalar hız limitlerini rahatça aşabiliyorsa hız yapmak yasak olamaz, olsaydı herhalde her araba kuralları çiğneyecek şekilde üretilmezdi hemde önlemini almak kolay iken. Birinin avucuna bir küp buz verip, sonra bunu neden erittin diye kızamazsınız. Hepimiz biliyoruz ki o buz eriyecek.

0

2 Responses

  1. Kesinlikle çok doğru,nasıl bir tezatdır bu hız yasak ama hızlı araba üretmek YASAL.
    Porsche,Ferrari,Lamborghini vs. gibi otomobilleri almak şuan eminim herkesin rüyalarını süslüyordur,bu arabaları almak isteyenlerin yegane sebebi HIZ,siz böyle bir araba alıp 120 yi geçmeyecekseniz neden alasınız ki Renault 9(Broadway) da çok rahat 120 km hızı bulabilir… :))

  2. Kerem Can

    Parası olmayan benzin parasından, ceza korkusundan, daha az gaza basabilir. Tabii herkesin aracı 120’yi geçer, hepimiz hız limitlerini gün içinde geçiyoruzdur.

Leave a Reply