18
Ara
2010
0

İtalya Bologna & Makarna

Makarna dediğimizde hepimizin aklına, paketli, marketlerden aldığımız makarna gelir. Ancak İtalya da makarna (pasta) dendiğinde durum çok başka. Onlar için makarna sadece paketli kuru bir malzeme değil, aynı zamanda taze tüketilen günlük bir ürün.

Ara sokaklarda aynı bizdeki kasap dükkanları gibi, makarna dükkanları var. Bu dükkanlarda satılan makarnalar ile ülkemizde yediklerimiz arasında büyük farklar var. Yeni yeni taze makarna yapıp satan restoranlar açılmaya başladı ancak onlarda İtalya?daki örneklerinden farklı. Her şeyden önce ülkemizde (taze makarnalar dahil), bizdeki makarnalar İtalyanların yediği gibi (al dente) dişe dokunur olamıyor. Bizde biraz diri bırakılan makarnaya al dente deniyor. Bu da Türkiye?deki makarna tipine göre ortalama 8-10 dakika pişirme süresi diyebiliriz. Ancak İtalyan makarnalarını değil 8-10 dakika 15 dakika pişirseniz bile bizim az pişmiş makarnalardan daha tok ve daha diri olabiliyor.

Hem biraz öğrenmek hem de makarnaların neden farklı olduğunu sormak için, resimde gördüğünüz ricotta peynirli tortellinileri (tortelloni di ricotta) yapan dükkana girdik. Dükkandakiler iyi ingilizce bilmediklerinden İtalyanca bilen arkadaşım bana yardımcı oldu. İlk başta makarnaya, bir italyanın elleri değmesi gerek dediler?  Daha sonra kullanılan unun cinsinin belirleyici olduğunu söylediler.

İtalya?da yiyeceğiniz bütün hamur işleri bambaşka bir deneyim oluyor. Lezzetleri, dokuları gerçekten farklı. Burada makarna gerçek bir öğün.

0

You may also like

Yapışmaz Arbella – Dağılmaz Arbella
İtalya?dan Vitrin Kareleri

Leave a Reply